16 marca 2015

Co to jest – NLP?

Co to jest NLP?

ID-10078735W latach 70. XXw., gdy Neuro-Lingwistyczne Programowanie (NLP) powstawało, definiowano je jako zbiór technik, pomocnych w zrozumieniu i opisaniu podstaw „geniuszu” trzech słynnych psychoterapeutów: Fritza Pearlsa, Virginii Satir i Miltona Ericksona. Ich strategie działania opisano na wielu poziomach, dzięki zadaniu sobie pytania: Co robią, te trzy bardzo różniąca się od siebie osoby robią (jak myślą, jakie pytania zadają, do jakich wartości się odwołują, jakie prezentują zachowania), że wywierają tak duży pozytywny wpływ na swoich pacjentów?

Z czasem NLP ewoluowało w stronę zestawu założeń, technik,  strategii myślenia i działania, które pozwalają lepiej rozumieć innych ludzi i zjawiska zachodzące w przestrzeni społeczne, pełniej poznać siebie, rozpoznawać motywacje i schematy rządzące zachowaniami, lepiej się komunikować, efektywniej realizować cele, itp.

Obecnie można powiedzieć, że NLP jest sposobem opisu praktycznych zastosowań wiedzy psychologicznej (a także wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu i mózgu na poziomie neurobiologicznym).

NLP to:

  • założenia – np. założenie podzielane przez psychologię poznawczą i różne szkoły filozoficzne, mówiące o tym, że „Mapa nie jest terytorium”, czyli, że każdy człowiek tworzy sobie w umyśle obraz rzeczywistości, a więc „mapę” i zgodnie z tą mapą podejmuje różne działania, albo założenie mówiące o tym, że „ludzie podejmują działania w oparciu o te zasoby wewnętrzne i umiejętności, do których mają w danym momencie dostęp, a więc, że podejmują subiektywnie najlepsze w danym momencie decyzje, choć gdyby widzieli więcej, umieli inaczej i mieli np. większy dystans emocjonalny, to zachowaliby się zapewne inaczej),
  • techniki – np. taki sposób zadawania pytań w czasie rozmowy, który prowadzi do osiągnięcia porozumienia i umożliwia znalezienie najlepszego dla obu stron rozwiązania, albo technika radzenia sobie z destrukcyjnym dialogiem wewnętrznym podpowiadającym, że się „nie uda”, albo, że „można to zrobić jutro”, albo technika pozwalająca sprawdzić czy planowany cel i ścieżka dojścia do niego są realistyczne. Oczywiście w NLP opisano także techniki wywodzące się z psychoterapii pozwalające np. skutecznie i szybko leczyć fobie (ale też lęk przed jazdą windą lub lataniem samolotem) albo neutralizować destrukcyjny wpływ nawracających traumatycznych wspomnień (takich jak przemoc ale też np. wspomnienie stłuczki samochodowej odbierające pewność za kierownicą, lub niezdanego egzaminu powodujące nadmierny stres w czasie poprawki lub wspomnienie „przegranych” negocjacji, które ustawia nas w pozycji obronnej w czasie kolejnej tury).

Istotą NLP jest modelowanie skutecznych sposobów działania, a więc technik, oraz wspierających schematów poznawczych – w więc założeń. NLP nie jest więc żadnym tworem, w który trzeba wierzyć. Skuteczność technik można badać w określonych kontekstach (np. badania w kontekście skuteczności w psychoterapii lub coachingu i rozwoju).

Co to jest szkolenie NLP ?

Ponieważ każdy z nas, trenerów, jest inny, w BetterFLOW, zajmujemy się stosowaniem NLP w różnych obszarach:

  • szkoleniach,
  • zarządzaniu,
  • coachingu,
  • psychoterapii,
  • rozwiązywaniu konfliktów,
  • budowaniu relacji,
  • sprzedaży,
  • autoprezentacji.

Uczymy zatem zastosowań NLP w tych i wielu innych obszarach. Zobacz czego możesz nauczyć sie na naszych szkleniach dotyczących NLP: Praktyku NLP i Mistrzu Praktyku NLP.

Opowiadamy o NLP i jego zastosowaniach

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Ta informacja została Ci dostarczona i jeśli chcesz, aby uległa samodestrukcji to naciśnij 'OK'. Na szczęście Ty i Twoje urządzenie jesteście całkowicie bezpieczni.
Ok