Mapa nie jest terytorium czy jednak otoczeni przez idiotów?

-Mamy dziś w promocji taką książkę „Otoczeni przez idiotów”, naprawdę mogę polecić, nawet mojego szefa zrozumiałam – powiedziała pani kasjerka w dużej księgarni.

Książka była o różnych typologiach ludzi, różnicach w procesach postrzegania i działania i o tym, że jak ktoś ma inaczej, to nie musi znaczyć, że jest idiotą, choć zazwyczaj tak myślimy (przynajmniej taka była teza autora książki). Tym razem nie skorzystałem z promocji 🙂 ale sformułowanie „otoczeni przez idiotów” utkwiło mi w pamięci – całkiem dobrze obrazuje ono bowiem dość częstą postawę wobec odmiennych poglądów, postaw, ocen rzeczywistości. 

„Mapa nie jest terytorium, zaś użyteczność mapy zależy od tego, jak trafnie owo terytorium odzwierciedla .”
„Żadna mapa nie opisuje całościowo terytorium, do którego się odnosi”.
„Możemy tworzyć odwzorowania (mapy) map rzeczywistości”.
                                                                                           Alfred Korzybski

Co jest prawdziwe?

Dobrą ilustracją tego czym jest mapa w stosunku do terytorium jest krążąca po portalach społecznościowych grafika ukazująca walec oświetlony z różnych stron. 
Patrząc z perspektywy NLP, cienie rzucane przez obiekt, można potraktować jako różne mapy. Jednym z podstawowych wniosków jaki uczestnicy szkoleń prowadzonych przez nas w BetterFLOW, np. kursu Praktyk NLP, wyciągają z „mapa nie jest terytorium” oraz różnych ćwiczeń ilustrujących to założenie, jest to, że ludzie w różny sposób postrzegają i interpretują rzeczywistość. A zatem wniosek, „to jest ok, że ty widzisz inaczej, niż ja”. 
Patrząc z perspektywy NLP, cienie rzucane przez obiekt, można potraktować jako różne mapy.

Jednym z podstawowych wniosków jaki uczestnicy szkoleń prowadzonych przez nas w BetterFLOW, np. kursu Praktyk NLP, wyciągają z „mapa nie jest terytorium” oraz różnych ćwiczeń ilustrujących to założenie, jest to, że ludzie w różny sposób postrzegają i interpretują rzeczywistość. A zatem wniosek, „to jest ok, że ty widzisz inaczej, niż ja”. 
Jednak zazwyczaj po pierwszej fascynacji odkrywaniem map, pojawia się pytanie: no dobra – i co ja mam z tym robić? Czy naprawdę muszę szanować wszystkie mapy? Co mi z tego przyjdzie? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie proponuję krótkie ćwiczenie.

Ćwiczenie: po co mi Twoja mapa?

  • Pomyśl o osobie, która ma jakiś odmienny od ciebie pogląd. Nieistotne czy różnica dotyczy spraw związanych z polityką, sposobem spędzania wolnego czasu, poglądami na żywienie, szczepienia, itd. 
  • Poświęć chwilę na zdefiniowanie poglądu tej osoby (tak jak go pamiętasz). Co jest najważniejsze dla tej osoby w jej perspektywie?
  • A teraz zdefiniuj swój pogląd. Co jest dla Ciebie najważniejsze w twojej perspektywie?
  • Określ czy są jakieś podobieństwa w tym jak patrzycie na daną sprawę?
  • A na czym polegają różnice?
  • W jaki sposób pogląd drugiej strony może wzbogacić twoje zrozumienie złożoności problemu, co do którego się różnicie?
  • Zapisz sobie w jaki sposób spojrzenie i uwzględnienie perspektywy uzupełnia pierwotną mapę?
  • Jak zmieniają się możliwe pomysły na rozwiązanie lub podejmowane działania?

A gdyby tak…

A gdyby tak na na różnorodność map tworzonych przez naszych rozmówców popatrzeć jak na szansę poszerzenia rozumienia złożonej rzeczywistości, która nas otacza?
A gdyby tak założyć, że KAŻDA RÓŻNICA, nawet ta, która z pozoru wydaje nam się głupia, może coś ważnego powiedzieć nam o kształcie walca, zwanego światem, który nas otacza?
A gdyby tak …. nie być otoczonym przez idiotów 🙂
Na szkoleniu Praktyk NLP w BetterFLOW, uczymy się między innymi takiej postawy i umiejętności w komunikowaniu się, która pozwala odkrywać bogactwo otaczającego nas świata. Czasem pozwala nam się to rozwinąć, czasem uzupełnia naszą wiedzę, czasem pozwala zrozumieć czemu pojawiają się tak silne emocje, a czasem po prostu się pięknie różnić… 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Ta informacja została Ci dostarczona i jeśli chcesz, aby uległa samodestrukcji to naciśnij 'OK'. Na szczęście Ty i Twoje urządzenie jesteście całkowicie bezpieczni.
Ok